Użytkowniczka:Celina Strzelecka (WMPL)/Jak być GLAM

Wikimedia Polska, polski partner Fundacji Wikimedia.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przestrzenie pracy[edytuj]

Szkolenie[edytuj]

  • Wizja i misja: Wyobraź sobie świat, w którym każda osoba ma dostęp do sumy ludzkiej wiedzy. Do tego właśnie dążymy.
  • Czym jest Wikimedia? Wikimedia Polska a Wikimedia Fundation
  • Projekty Wikimedia: Wikibooks, Wikicytaty, Wikimedia Commons,...Wiki Ideas!
  • Zasady w Wikipedii - Wikipedia:Pięć filarów 1. Wikipedia to encyklopedia; 2. Wikipedia to neutralny punkt widzenia (weryfikowalość), Wikipedia tp wolny zbiór wiedzy,...);
  • Wolne licencje na Wikipedii: 1) Licencja „uznania autorstwa – na tych samych warunkach” Creative Commons w wersji 3.0 unported (czyli niedostosowanej do przepisów żadnego konkretnego państwa) (Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License,CC BY-SA) oraz 2) Licencja wolnej dokumentacji GNU (GNU Free Documentation License, GFDL) (niewersjonowaną, bez części nienaruszalnych oraz tekstów przedniej i tylnej okładki)
  • Wolne licencje na Wikimedia Commons. Ilustrowanie Wikipedii obiektami ze zbiorów instytucji
  • Jak mierzyć swoją widoczność? Statystyki wyświetleń obiektów i wykorzystanie obiektów z instytucji w Wikipedii w liczbach - informacje zwrotne o dla instytucji
  • Jak być widocznym w Wikipedii?
  • GLAM-WIKI - co to jest? Współpraca pomiędzy instytucjami kultury a Wikipedią
  • Muzealny wikiprojekt. Wykorzystaj zaangażowanie pasjonatów!
  • https://meta.wikimedia.org/wiki/Learning_patterns/©©-Change_your_mind_-_a_fun_workshop_for_open_licenses

Przestrzenie GLAM[edytuj]

Instytucje przyszłe[edytuj]

  • Amudena
  • Klara

Instytucje bieżące[edytuj]

  • Regionalny Instytut Kultury w Katowicach - Ewa Caban (ecaban@rik.katowice.pl)
  • Muzeum Gdańska - Hubert Kotarski (h.kotarski@muzeumgdansk.pl) i Marcin Kłos (m.klos@muzeumgdansk.pl) - dział digitalizacji
  • Instytut Adama Mickiewicza - Andrzej Mankowski (amankowski@iam.pl); Anna Szylar (aszylar@iam.pl); Lucyna Szura (lszura@iam.pl)
  • Archiwum Burszty (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM) - dr Anna Weronika Brzezińska (cyfrarch@amu.edu.pl); dr Agata Stanisz: (stanisz@amu.edu.pl)
  • Instytut Goethego - Hanna Krogulska (hanna.Krogulska@goethe.de)

Instytucje przeszłe[edytuj]

  • Archiwum Główne Akt Dawnych - Łukasz Truściński (ltruscinski@gmail.com)
  • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki - Maria Świerżewska-Franczak (m.swierzewska@zacheta.art.pl; maria.swierzewska@gmail.com); Zofia Dubowska (z.dubowska@zacheta.art.pl, zofiadubowska@gmail.com); Wikipedystka Lantuszka (julia.koszewska@wikimedia.pl)
  • Senat Rzeczypospolitej Polskiej - Adrian Grycuk wikipedysta Boston9 (adrian.grycuk@op.pl)
  • Muzeum Narodowe w Warszawie - Karolina Tabak (KTabak@mnw.art.pl), Mikołaj Machowski (mmachowski@mnw.art.pl)
  • Europejskie Centrum Solidarności - Jacek Kołtan (jkoltan@gmx.net)
  • Archiwum Państwowe w Poznaniu - Hanna Staszewska (hstaszewska@poznan.ap.gov.pl) wikipedystka: Kustoszka; Michał Serdyński (mserdynski@poznan.ap.gov.pl), wikipedysta: Crashzeroo
  • Archiwum Państwowe w Łodzi - Ela Czajka (elzbieta.czajka@lodz.ap.gov.pl)
  • Muzeum Sztuki w Łodzi - Adam Jurek (a.jurek@msl.org.pl); Maja Wójcik (m.wojcik@msl.org.pl); Konrad Kąsiel (k.kasiel@msl.org.pl)
  • Małopolski Instytut Kultury - Karolina Fidyk (fidyk@mik.krakow.pl); Anna Jamrozik (jamrozik@mik.krakow.pl); Lech Dulian (dulian@mik.krakow.pl)

Literatura[edytuj]

  • Dariusz Jemielniak, Życie wirtualnych dzikich. Netnografia Wikipedii największego projektu współtworzonego przez ludzi.

Biuletyn[edytuj]

wrzesień 2018[edytuj]

październik 2018[edytuj]

Jak zacząć pisać biuletyn[edytuj]

This Month in Glam[edytuj]

Raporty[edytuj]

Statystyki i narzędzia[edytuj]

Konkursy[edytuj]

Materiały na temat digitalizacji[edytuj]

Kanały promocyjne[edytuj]

  • Fb
  • YouTube
  • Instagram
  • Blog

Materiały promocyjne[edytuj]

Inne[edytuj]

Zgody[edytuj]

Instytucja przesyła zgodę na umieszczenie materiałów na licencji Creative Commons. Wystarczy wpisać nazwisko osoby odpowiedzialnej z instytucji i datę i przesłać uzupełniony plik pozwolenia z maila "instytucjonalnego" na 2 adresy email: kultura@wikimedia.pl ORAZ na adres permissions-pl@wikimedia.org. Formularz pozwolenia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Szablon_zapytania_o_prawa_autorskie

Pomoc[edytuj]

Skórki[edytuj]

Inne[edytuj]

Negotiation and initiating the relationship

  • Finding the right person for contact at the organization - opportunity
  • Deciding what tactic is relevant for that organization)- opportunity

Implementing a tactic (i.e. event, upload,...)

  • What is the tactic? impact
  • What were the steps in the tactic? fragmented
  • What did you learn in the process?
  • Where did you make mistakes?
  • What was successful?

Documenting and communicating the impact of the tactic

  • What did you share?
  • How did you describe the impact?

Konferencje[edytuj]

Sprawozdanie[edytuj]