WG 2026-11
Wygląd
Wniosek o wikigrant nr WG 11/2026
na zakup obiektywu do wypożyczonego aparatu
STOWARZYSZENIA WIKIMEDIA POLSKA
zgłoszony dnia 14 marca 2026 roku, rozpatrzony dnia 19 marca 2026 roku przez Komisję Wikigrantów
na zakup obiektywu do wypożyczonego aparatu
| Nazwa użytkownika | Malyzolwikson (Wikipedia, Commons) | Status | odrzucony |
|---|---|---|---|
| Uzasadnienie | Wypożyczyłem ze stowarzyszenia aparat Canon 600d, jednakże jedyny obiektyw jaki został dorzucony to obiektyw kitowy czyli 18-55mm, który o ile nadaję się do robienia zdjęć np. budynków to trudniej nim robić zdjęcia np. przyrody sportu czy osobom z daleka, co chciałbym robić. Dlatego zwracam się z prośbą o zakup obiektywu Canon EF-S 55-250 mm F4-5.6 IS STM, który jest niemalże teleobiektywem i pozwala robić jakościowe zdjęcia z daleka. Nadaje się dla osób początkujących. Niestety, gdybym mógł wypożyczyłbym obiektyw, który jest u stowarzyszenia, jednak nie jest on na Canony. Po zakończeniu wypożyczenia jestem gotów oddać go stowarzyszeniu, aby służył komuś innemu + plus dodatkowo canon 50mm trochę jak wytłumaczył rdrozdz czyli do zdjęć w pomieszczeniach gdzie jest blisko. | ||
| Przewidywane efekty | przynajmniej 150 zdjęć wykonanych z obu obiektywów w tym przynajmniej 100 zilustrowanych artykułów na Wikipedię. Choć zdecydowanie chce ich zrobić jak najwięcej. | ||
| Harmonogram realizacji projektu | do końca wypożyczenia aparatu czyli końca lutego/początku marca 2027 | ||
| Kosztorys | Obiektyw canon 55-250mm [1]-1488,99 zł obiektyw canon 50mm f1/8 [2] - 509 zł |
Suma | 1997,99 PLN |
| Wniosek został rozpoznany na posiedzeniu jawnym. W związku z argumentami podniesionymi w trakcie dyskusji przeciw przyznaniu wikigrantu przeprowadzono głosowanie w sprawie dofinansowania zakupu jednego obiektywu do fotografii wykonywanej w pomieszczeniach. Komisja (w stosunku 1/1/1 [za/przeciw/wstrz.] przy 2 członkach Komisji niebiorących udziału w głosowaniu, z których jeden wyraził sprzeciw wobec przyznania wikigrantu w pełnym zakresie), postanowiła nie przyznać dofinansowania.
Komisja uznała, że uzasadnienie wniosku jest zbyt ogólne: nie przedstawiono wyraźnego planu działań ani nie wskazano konkretnych treści, które miałyby zostać pozyskane w ramach wikigrantu. Podniesiono również argument, że przewidywane efekty są niewspółmiernie niskie w stosunku do kosztów, nawet przy uwzględnieniu faktu, że sprzęt po rocznym wypożyczeniu wróciłby na stan Stowarzyszenia. Ponadto w trakcie dyskusji zasugerowano wnioskodawcy dopracowanie warsztatu fotograficznego. Wiktoryn (dyskusja) 06:36, 20 mar 2026 (CET) | |||
- Dyskusja i uwagi
- Wniosek zostanie rozpoznany w głosowaniu poprzez e-mail. Wiktoryn (dyskusja) 23:22, 14 mar 2026 (CET)
- @Malyzolwikson: Wniosek zostanie rozpoznany jednak na posiedzeniu jawnym, które odbędzie się
we wtorek 17 marca 2026 rokuo godz. 21:30 na kanale Wikigrantów na Discordzie. Wiktoryn (dyskusja) 07:15, 16 mar 2026 (CET) - @Malyzolwikson: Aby dać więcej czasu na dyskusję i dopracowanie wniosku, posiedzenie jawne przesuwam na czwartek 19 marca 2026 (godzina i środek komunikacji pozostają bez zmian). Wiktoryn (dyskusja) 07:25, 16 mar 2026 (CET)
- @Malyzolwikson: Wniosek zostanie rozpoznany jednak na posiedzeniu jawnym, które odbędzie się
- @Wojciech Pędzich, @Rdrozd: Co myślicie o tym sprzęcie? Wiktoryn (dyskusja) 23:22, 14 mar 2026 (CET)
- Mam starszą wersję tego właśnie obiektywu, której używałem z Canonami 450D i 60D. Nadaje się do robienia zdjęć z daleka, tu np. zawody sportowe z 2013 (większość zdjęć z kategorii jest moja). Warunkiem będzie jednak dobre światło, w pomieszczeniach gdy robiłem zdjęcia (np. na konferencjach WMPL), używałem często lampy błyskowej. Ewentualnie może być potrzebne podkręcenie ISO i późniejsza obróbka. Wydaje mi się, że zakup jest dobrym pomysłem. W przypadku konferencji, gdzie można podejść blisko, sugerowałbym dokupienie prostego i taniego obiektywu Canon 50 mm f/1.8 (ok. 500 zł), który pozwala na robienie zdjęć w gorszych warunkach. rdrozd (dysk.) 09:55, 15 mar 2026 (CET)
- @Wiktoryn czy w takim razie, mogę prosić o zakup tego Canon 50 mm f/1.8 w ramach tego wikigrantu czy muszę prosić w nowym? Malyzolwikson (dyskusja) 11:01, 15 mar 2026 (CET)
- @Malyzolwikson: Rozumiem, że chciałbyś obydwa. Możesz tu. Sugerowałbym wtedy zwiększenie przewidzianych efektów. Wiktoryn (dyskusja) 14:50, 15 mar 2026 (CET)
- @Rdrozd: Wielkie dzięki za opinię. Wiktoryn (dyskusja) 14:50, 15 mar 2026 (CET)
- Mam starszą wersję tego właśnie obiektywu, której używałem z Canonami 450D i 60D. Nadaje się do robienia zdjęć z daleka, tu np. zawody sportowe z 2013 (większość zdjęć z kategorii jest moja). Warunkiem będzie jednak dobre światło, w pomieszczeniach gdy robiłem zdjęcia (np. na konferencjach WMPL), używałem często lampy błyskowej. Ewentualnie może być potrzebne podkręcenie ISO i późniejsza obróbka. Wydaje mi się, że zakup jest dobrym pomysłem. W przypadku konferencji, gdzie można podejść blisko, sugerowałbym dokupienie prostego i taniego obiektywu Canon 50 mm f/1.8 (ok. 500 zł), który pozwala na robienie zdjęć w gorszych warunkach. rdrozd (dysk.) 09:55, 15 mar 2026 (CET)
- @Malyzolwikson: Jakie masz plany na wykorzystanie aparatu z obiektywem? Gdzie planujesz się wybrać? Wiktoryn (dyskusja) 23:22, 14 mar 2026 (CET)
- planuje chodzić na różne tego typu konferencje i tam robić zdjęcia do biogramów. Być może też sport i np robić zdjęcia zawodnikom podczas meczów. Może też jak mówię przyroda bo faktycznie jest to teleobiektyw. Malyzolwikson (dyskusja) 23:57, 14 mar 2026 (CET)
- @Malyzolwikson: W związku z tym, że Twój wniosek opiewa na dość wysoką kwotę, członkowie Komisji Wikigrantów oczekują nakreślenia bardziej precyzyjnego planu działań. Co konkretnie chcesz sfotografować, jakie braki na Commons dostrzegasz? Odnoszę – być może mylne – wrażenie, że Twoje działania mogą być spontaniczne. Tymczasem zauważ proszę, że w § 9 ust. 3.2 regulaminu Wikigrantów od wnioskodawcy oczekuje się opisu planowanych działań wraz z uzasadnieniem [wyróżnienie – W.]. Wiktoryn (dyskusja) 07:15, 16 mar 2026 (CET)
- Rozumiem, chcę jedynie dokupić obiektyw do wypożyczonego aparatu, ale jeżeli jest konieczność napisania czemu to już mówię. Na pewno widzę brak zdjęć wielu profesorów, piłkarzy Ekstraklasy czy także niektórych polityków. Dlatego jak mówię, chcę chodzić to na jakieś konferencje naukowe. Mam też plan, żeby chodzić do Pałacu Prezydenckiego na nominacje profesorskie i tam robić zdjęcia naukowcom, chcę także kilka razy pójść do sejmu i porobić zdjęcia politykom, którzy nie mają zdjęcia na Wikipedii lub są słabej jakości. Także chce chodzić na mecze Ekstraklasy i zrobić zdjęcia piłkarzom, którzy nie mają zdjęć na Wikipedii. Głównym powodem dla którego chce mieć ten obiektyw jest to, że chce robić zdjęcia do biogramów. Malyzolwikson (dyskusja) 15:15, 16 mar 2026 (CET)