Wikiwarsztaty III OZD
Szkolenia |
Zobacz |
---|
Konspekt zajęć programowych przeprowadzanych podczas III Ogólnopolskiego Zlotu Drużynowych
[edytuj | edytuj kod]Temat zajęć: Wikipedia – warsztaty edycyjne
Czas trwania: 2h
Osoba/y prowadząca/e: Tomasz Chabinka
Preferowana liczba uczestników: 20 osób
Opis zajęć: Wikipedia jest obecnie największą encyklopedią świata i jedną z najpopularniejszych stron internetowych. Wydaje się, że jest to również cenne źródło informacji dla nas – harcerzy. Na ile jednak możemy zaufać informacjom podawanym w Wikipedii? Jak możemy rozbudowywać harcerskie (i nie tylko) hasła? Czy możemy w Wikipedii opisać swoje harcerskie drużyny? Jak sprawnie i zgodnie z prawem wykorzystać zawartość Wikipedii? Na te i wiele innych pytań postaramy się znaleźć odpowiedź na Wikiwarsztatach.
Cel zajęć: Zapoznanie uczestników zajęć z zasadami korzystania i edycji Wikipedii i innych projektów Fundacji Wikimedia
Zamierzenia: Po zajęciach każdy uczestnik będzie:
- znał główne zasady, na których opiera się Wikipedia
- umiał wprowadzić drobne zmiany w Wikipedii
- umiał dodać do Wikipedii zdjęcia
- znał inne projekty Fundacji Wikimedia i wiedział, jak może zastosować je w swojej harcerskiej pracy – Wikicytaty, Wikinews, Wikibooks, Wikimedia Commons
- znał podstawowe pojęcia z zakresu ochrony praw autorskich
- wiedział czym są wolne licencje i ruch wolnej kultury
Zapotrzebowanie do przeprowadzenia zajęć:
- rzutnik,
- pomieszczenie, w którym będzie można z niego skorzystać
- dostęp do sieci elektrycznej na rzutnik + komputer
- dostęp do internetu
W przypadku, gdy organizator nie jest w stanie zapewnić jednej z wyżej wymienionych rzeczy proszę o wcześniejszą informację na mejla: tchabinka@dhwatra.com
Przebieg zajęć:
[edytuj | edytuj kod]L.p. | Element zajęć (temat) | Czas (minuty) | Forma pracy | Materiały |
---|---|---|---|---|
1. | Krótkie omówienie zajęć | 5 | Pogadanka | |
2. | Prawo autorskie i wolna kultura | 10 | Prezentacja | Prezentacja o prawie autroskim |
3. | PA i WK – utrwalenie | 5 | Szybki quiz „rewolwerowy” | |
4. | Pięć filarów Wikipedii – główne zasady projektu | 10 | Prezentacja | Prezentacja o zasadach |
5. | Pięć filarów Wikipedii – ćwiczenia | 30 | Ćwiczenia + omówienie wyników pracy | Przygotowane wcześniej prawdziwe przypadki naruszenia zasad |
6. | Składnia Wikipedii – jak to działa? | 10 | Prezentacja + przykład na „żywym ciele” | Prezentacja o składni, dostęp do internetu |
7. | Składania Wikipedii – ćwiczenia | 5 | Rozsypanka – quiz | Przygotowana wcześniej rozsypanka |
8. | Projekty siostrzane Wikipedii | 5 | Prezentacja + przykład na „żywym ciele” | Prezentacja o projektach siostrzanych |
9. | Wikimedia Commons – repozytorium multimediów dla Wikipedii | 10 | Prezentacja + przykład na „żywym ciele” | Prezentacja o Wikimedia Commons |
10. | Wikimedia Commons – analiza przypadków | 15 | Analiza przypadków różnego stanu prawnego grafik i jak je dodać | Grafiki o różnym stanie prawnym do wgrania na Wikimedia Commons |
11. | Powtórzenie – utrwalenie | 15 | Quiz dynamiczny | Pionki, plansza, pytania |
Uszczegółowienie poszczególnych punktów planu:
[edytuj | edytuj kod]Ad. 1. Krótkie omówienie zajęć Przedstawienie uczestnikom planu zajęć, informacja o tym, co dokładnie omówimy, przedstawienie zasad, które obowiązują podczas zajęć
Ad. 2. Prawo autorskie i wolna kultura Przestrzeganie prawa autorskiego to coś, na co w Wikipedii kładziony jest duży nacisk, ważne też by uczestnicy wiedzieli, na jakich zasadach udostępniają swój wkład do Wikipedii oraz jak mogą z Wikipedii w pełni legalnie korzystać
Ad. 3. PA i WK – utrwalenie Szybki quiz systemem pucharowym – rozgrywka dwóch osób „w rewolwerowców”, wygrywający zadaje pytanie drugiej osobie. Jeśli przegrany odpowie wygrywa, jeśli nie przegrywa i tak dalej, do wyłonienia „mistrza praw autorskich”
Ad. 4. Pięć filarów Wikipedii – główne zasady projektu Przedstawienie pięciu głównych zasad Wikipedii, których należy przestrzegać + informacja o tym jaki znaleźć potrzebne zasady i czego najczęściej będą one dotyczyć
Ad. 5. Pięć filarów Wikipedii – ćwiczenia Uczestnicy podzieleni na patrole dostają do analizy treść artykułu naruszającą jedną z zasad - zadaniem jest przeredagować artykuł tak by usunąć błędy + omówić dlaczego tak a nie inaczej na forum wszystkich uczestników
Ad. 6. Składnia Wikipedii – jak to działa Omówienie języka, którym edytuje się Wikipedię, zademonstrowanie głównych komend, omówienie ogólnej budowy hasła
Ad. 7. Składnia Wikipedii – ćwiczenia Edycja kilku haseł, być może stworzenie jakiegoś od nowa
Ad. 8. Projekty siostrzane Wikipedii Wikinews, Wikicytaty, Wikibooks, Wikimedia Commons, Wikisłownik, Wikiźródła – co to, do czego służy, jak korzystać
Ad. 9. Wikimedia Commons – repozytorium multimediów dla Wikipedii Czym jest Wikimedia Commons, jak dodawać grafiki i dźwięki do Wikipedii, kategorie, szablony praw autorskich etc.
Ad. 10. Wikimedia Commons – analiza przypadków Dodawania plików w Wikimedia Commons w zależności od stanu prawnego grafiki, kilka przykładów załadowania grafik wykonanych przez uczestników warsztatów
Ad. 11. Powtórzenie – utrwalenie Powtórzenie wszystkich wiadomość w postaci quizu dynamicznego. Plansza, pionki, kostka i polecenia. Uczestnicy rzucają kostkę szukają odpowiedniego pytania, rozwiązują zadanie i tak w kółko. Nie obowiązują żadne tury, natomiast jest dużo skrótów i przepaści, które w każdej chwili mogą zmienić wynik. Fajna, ruchowa gra na podsumowanie dosyć statycznej części poprzedniej.